Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

                             

   11 listopada 2018 r. będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w dniu 19.10.2018 r., wyposażeni w notki biograficzne i utwory poetyckie, udaliśmy się na spacer edukacyjny po mieście. Jego mottem przewodnim były słowa Konrada - bohatera III cz. „Dziadów” A. Mickiewicza: "Ja i ojczyzna to jedno." W pejzażu naszego miasta wybraliśmy te miejsca, w okolicy naszej szkoły, w których można przystanąć i zadumać się nad naszą przeszłością i przywrócić pamięć o wielkich Polakach. Historia Polski to przecież nie tylko wielkie bitwy i spektakularne polityczne wydarzenia. To również, a może przede wszystkim, wspomnienie o ludziach, którzy się w niej zapisali. Pierwszym przystankiem na naszej trasie był skwer Orląt Lwowskich. Nazwa tego placu upamiętnia młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920. Tuż obok skweru zatrzymaliśmy się przy ul. gen. Władysława Andersa - wybitnego generała i polityka, legendarnego dowódcy II Korpusu Polskiego. Następnie udaliśmy się na ulicę, której patronem jest Tadeusz Kościuszko - Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie Powstania Kościuszkowskiego. "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę..." To fragment przysięgi złożonej na rynku krakowskim w dniu 24 marca 1794 r. Aby uczcić pamięć o dwukrotnym premierze II Rzeczypospolitej, „ojcu” polskiego złotego Władysławie Grabskim, odwiedziliśmy ulicę noszącą jego imię. Na chwilę zatrzymaliśmy się także przy ul. Macieja Rataja i ul. Wojska Polskiego, by wspomnieć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, dzięki którym udało się podnieść nasz kraj ze zniszczeń zaborów i I wojny światowej.
    Ten jesienny spacer śladami wybitnych Polaków był okazją, aby przypomnieć ich wkład w historię naszego kraju i spotkać się z poezją patriotyczną. „Przyśniła się dzieciom Polska”, „Ballada o Jurku Bitschanie”, „Elegia o generale Andersie”, „Przysięga Kościuszki”, to tylko niektóre utwory recytowane przez nas na legnickich ulicach. Ta poetycka wędrówka ulicami naszej małej ojczyzny dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń. Takie lekcje historii i patriotyzmu lubimy.
                                                                                      Julka, Weronika, Karolina, Mateusz, Michał,
                                                                                               Ola, Karolina, Kinga, Roksana i Kinga