Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

                                               
         W poprzednim roku na jednym z drzew na terenie naszego parkingu zagnieździły się pszczoły, tuż przed głównym wejściem do szkoły. Natomiast w tym roku zbudowały sobie mini-ul na innym drzewie, tym razem w szkolnym ogrodzie. Nieczęsto można spotkać takie przyrodnicze zjawisko więc postanowiliśmy Wam o tym opowiedzieć. :

Budowa gniazda pszczelego

W naturze pszczoła miodna osiedla się w miejscach osłoniętych, takich jak dziuple drzew czy szczeliny skalne. Zdarza się, że roje budują gniazda na gałęziach drzew wśród gęstwiny liści, a czasem w miejscach niczym nie osłoniętych, jednak w klimacie umiarkowanym pszczoły takie nie mają szans na przeżycie.

Rój pszczół po opuszczeniu macierzystego gniazda zakłada nowe gniazdo w miejscu wskazanym przez robotnice, tak zwane zwiadowczynie. Szukają one miejsca na gniazdo o odpowiedniej lokalizacji, odpowiadającej warunkom termicznym pszczół. Nowe gniazdo zazwyczaj oddalone jest od starego o 300-850 m a odległość ta zależy od podgatunku pszczół i lokalnych warunków bytowych.

W obranym przez rój osłoniętym miejscu robotnice rozpoczynają od góry budowę kilku plastrów równoległych względem siebie, skierowanych pionowo w dół. Tak samo rój osadzony w ulu na pustych ramkach rozpoczyna budowę na osi pionowej swego kłębu od jednego małego plastra. Potem po prawej i lewej jego stronie robotnice rozpoczynają budowę dwóch następnych.

U nas w szkole znalazły sobie takie miejsce na jednym z głogów a jest to roślina wysoce miododajna.

 

Inne zdjęcia pokazujące jak żyją i "co robią" pszczoły na terenie naszej szkoły znajdziecie poniżej.